Pieslēgties
Svētdiena, Aprīlis 26, 2015

Aktuāli

Tamborētas pieguļošas zeķes

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Man nepatīk adīt, ļoti nepatīk. Tā valdziņu nokrišana no adatām var mani padarīt traku. Kur nu vēl uzlasīšana pēc tam. Bet ziemai zeķes vajadzēja. Tad nu sameklēju grāmatu par zeķu tamborēšanu un sapratu, ka tur sarakstītas pilnīgas muļķības. Galvenokārt tāpēc, ka zeķi sāka tamborēt no purngala, bet kurš tad tā dara?! :) Lasīt tālāk var to, kā es uztamborēju sev pieguļošas tikai manai pēdai piemērotas zeķes. 

Vajadzēs

300g smalkas vilnas dzijas ar poliamīdu un atbilstošu tamboradatu (man bija 2mm)

Darba gaita:

1Vispirms tamborē stulma daļas valnīti. Visā zeķē izmantoti tikai īsie stabiņi, jo dzija pietiekami raiba.Man bija 30 stabiņi reiz 70 rindiņas (uz 39.izmēru). Galā satamborēju kopā, lai izveidotos tunelis un diegu nenogriezu, turpināju tamborēt zeķi.  Un, lai veidotos valnīša rievojums, adatu dur katra valdziņa aizmugurējā cilpiņā. 

2Tālāk tamborē īsos stabiņus gar tuneļa malu. Tātad ja 70 rindiņas, tad rindas (apļa) beigās jāsanāk 70 īsajiem stabiņiem.

 

3Tālāk bez jebkādiem pacēluma stabiņiem turpinu uz riņķi tamborēt vēl 10 rindiņas, kas veido zeķes taisno stulma daļu, tikai nu jau bez valnīša rievojuma. 

 

4Papēža tamborēšana. Rindiņas sākumpunktā (ja tādu vari atrast) notamborē 35 īsos stabiņus jeb pusi no visa stabiņu skaita, apgriež tamborējumu otrādi. Uzmet vienu gaisa cilpu pacēlumam un tamborē pretējā virzienā 35 īsos stabiņus. Tad atkal apgriež, gaisa cilpa un līdz otram galam. Tā kopā 8 rindiņas (jeb aptuveni 4 daļa no papēža stabiņu skaita). Tālāk sākas papēža noraukšana. Katras rindiņas sākumā un beigās satamborē divus stabiņus. Tādējādi katrā rindiņā samazinot kopējo stabiņu skaitu par 2. Tā tamborē, līdz paliek 3 stabiņi. Papēdis gatavs. 

5Pāreja no papēža uz pēdas daļu. Atkal nenoraucot un citādi neapstādinot dzijas pavedienu, uzmanīgi aptamborē apkārt visam papēdim, iepriekšējiem 35 stabiņiem, kas veidoja stulmu un kas netika izmantoti papēdim, un tad atkal papēdim no otras puses. Vietā, kur papēdis savienojas ar stulma daļu (es to nosaucu par ķīli) satamborēju divus stabiņus kopā, vienu no papēža daļas, vienu no stulma daļas, lai nogludinātu kraso pāreju. Tā tamborēju 3 rindiņas, satamborējot kopā divus valdziņus katrā papēža pusē, kur veidojas ķīlis. Bildē zemāk šo vietu var labi redzēt. 

6Tālāk turpina tamborēt tikai pa apli vien, kamēr sasniegts vēlamais pēdas garums. Es gan nedaudz sarežģīju šo procesu un pa vidu pāris vietās noraucu vēl stabiņus, lai zeķe ideāli piekļautos pēdai. Noraukšanu veicu pret jau pieminēto ķīļa vietu abās pēdas pusēs, lai iegūtu simetriju. 

7Purngals. Kad sasniegta mazā pirkstiņa pamatne, manas zeķes sāka iegūt ne-simetrisku formu, jo vēlējos, lai purngals ir atbilstošs pirkstu formai (atkal - lai zeķe ideāli piegultu pēdai). Attēlā zemāk var labi redzēt, ka purngals ir slīps. Tātad, katrā rindiņā, sākot no mazā pirkstiņa pamatnes, satamborēju pa diviem stabiņiem kopā, samazinot kopējo stabiņu skaitu par 1 katrā rindiņā. Tā tamborēju, līdz zeķe nosedza īkšķa nagu (jeb kad nav vairs nepieciešamības veidot slīpumu). 

8Noraukšana. Kad zeķe jau tikpat kā nosedz visu kāju, sadalīju atlikušo stabiņu skaitu uz 6 (6 noraukšanas vietām). Un katrā rindiņā noraucu 6 vietās, kamēr palika 6 stabiņi, kurus tālāk satamborēju pa divi, līdz var nobeigt pavedienu un izvilkt to caur pēdējo cilpiņu. 

Apraksts varbūt pirmajā mirklī liekas sarežģīts, bet es vairs nekad neadīšu zeķes. Tamborēšana sniedz lielāku brīvību, nav jāuztraucas par valdziņu dalīšanu uz adatām, to neizbēgamo nosļukšanu no adatām, atpakaļuzlasīšanu un citām ar adīšanu saistītām klapatām. Viena zeķe man tapa pāris dienu laikā, bet tikai tāpēc, ka pirmo reizi vispār mēģināju uztamborēt zeķi bez pamācības. Bet var izmantot arī tamborēšanas grāmatas tieši zeķēm. 

 

Galvenais, lai kājas būtu siltas! 

 

 

Komentāri   

0 #5 Administrator 2015-01-13 08:59
Prieks, ja jums izdevās! :)
Citēt
0 #4 inita 2014-12-27 12:04
paldies par ideju uztamboreju un izskatijas smuki :D :roll: :sigh:
Citēt
0 #3 Ieva P 2013-11-29 12:20
:-) Paldies paldies, man jau tūlīt otrā zeķe gatava. Kaut kas ļoti līdzīgs ir redzams vienā krievu videopamācībā, tikai tur papēdi sarežģītāk tamborē.
Citēt
0 #2 IrenaZ 2013-08-20 19:49
Eleganti! Pirma zeķe gatava - viegli un ļoti ātri. :)) Viss apraksts ļoti labi saprotams kaut gan zeķes tamborēju pirmo reizi, un tamborēts kopumā nebija savus gadus 6! :))
Paldies!
Citēt
0 #1 Baiba Strazde 2013-04-28 19:54
Paldies par jusu tamboretajam zekem. Jau sen gribeju utaboret zekes. Tamboresanas gramatas raksta pilnigas mulkibas.
Citēt

Pievienot komentāru


Aizsardzības kods
Atjaunināt

Seko mums
Mammu māksla @ Draugiem.lv
Mammu māksla @ Facebook
@MammuMaksla
Mammu māksla @ Pininterest